Hjem Nyheter DR Kongo: Leger Uten Grenser på plass i Nord-Kivu etter nytt ebolautbrudd

DR Kongo: Leger Uten Grenser på plass i Nord-Kivu etter nytt ebolautbrudd

Foto: Leger Uten Grenser

I følge kongolesiske helsemyndigheter er det 74 ebolatilfeller, 34 er allerede døde. Leger Uten Grenser har team på plass og har satt opp behandlingsentre.

Leger Uten Grenser mottok i slutten av juli bekymringsmeldinger om mistenkte ebolatilfeller i nærheten av Beni/Mangina i Nord-Kivu og sendte inn team for å undersøke nærmere.

1. august bekreftet kongolesiske helsemyndigheter at landet var rammet av et nytt ebolautbrudd i Mangina, i Nord-Kivu. Leger Uten Grenser jobber tett med helsemyndighetene om en beredskapsplan for hvordan man skal respondere på utbruddet. Leger Uten Grenser satte 6. august opp behandlingssentre i Mangina. Ulike team arbeider også med infeksjonsforebygging og infeksjonskontroll på helsesentre i området.

Undersøkelser viser nå at utbruddet kan ha startet allerede i mai, på samme tid som Equateur-provinsen ble rammet av viruset, men dette er ikke bekreftet. Om utbruddet har en sammenheng med utbruddet i Equateur er det også fremdeles for tidlig å si, men kan ikke utelukkes. På grunn av pågående konflikt og vold i Nord-Kivu er arbeidet utfordrende, særlig når det kommer til å komme seg rundt i provinsen for helsearbeidere og få frem forsyninger.

Dette gjør Leger Uten Grenser:

Leger Uten Grenser samarbeider med kongolesiske myndigheter om en beredskapsplan på hvordan man skal respondere på utbruddet. Leger Uten Grenser setter nå opp behandlingsentre og støtter opp helsevesenet i området som er rammet. Organisasjonen følger situasjonen nøye og er i beredskap til å respondere kjapt om utbruddet utvikler seg.

Les mer om: Ebola, Sykdommer, Afrika, DR Kongo